Nejčastější otázky
Vyřešili jsme již mnoho odškodnění, každý případ byl něčím užitečný, ale všechny pojí stejné dotazy - shrnuli jsme ty nejčastější, kde najdete odpovědi na drtivou většinu otázek, které máte právě v hlavě.
V první řadě je potřeba zajistit veškeré potřebné podklady pro vymáhání odškodnění, kde to je blíže rozepsáno).
Dále je nutné škodu oznámit příslušné pojišťovně a předat jí všechny k tomu potřebné podklady. K samotnému řádnému vyčíslení majetkové škody či jiné újmy bude zpravidla potřeba obstarat znalecký posudek. Dále bude nutné podstoupit jednání s příslušnou pojišťovnou ohledně vyčíslení a vyplacení pojistného plnění, přičemž tento proces může být velice náročný. Vše výše uvedené pro Vás může zabezpečit naše advokátní kancelář, která má v těchto oblastech bohaté zkušenosti.
Pokud nebude dosaženo odškodnění od příslušné pojišťovny, či pokud jeho výše bude nedostatečná, bude třeba odškodnění vymáhat soudně. V takovém případně je nutné nejprve tzv. předžalobní výzvou vyzvat osobu povinnou k odškodnění (zpravidla pojišťovnu – k tomu viz níže) k zaplacení vyčíslené náhrady škody či újmy. Pokud tato osoba odškodnění i přes výzvu neposkytne, případně jej poskytne v nedostatečné výši, nezbývá než podat žalobu k příslušnému soudu a domáhat se odškodnění v rámci řízení vedeného soudem.
Výše uvedený proces bývá často náročný a zdlouhavý. Naše advokátní kancelář se specializuje na vymáhání odškodnění vůči pojišťovnám. Pokud se na nás obrátíte, zvýšíte svoji šanci na obdržení spravedlivého a adekvátního odškodnění.
Pokud jste účastníkem dopravní nehody je nutné neprodleně zastavit vozidlo a poskytnout případným zraněným osobám první pomoc a zabezpečit a označit místo nehody. Poté je nutné zhodnotit, zda je nutné dopravní nehodu ohlásit policii (pokud jde např. o případy, kdy došlo k poškození pozemní komunikace, usmrcení osoby, zranění osoby nebo ke škodě zřejmě převyšující 100.000 Kč).
Pokud není třeba dopravní nehodu ohlásit policii, je klíčové zjistit a prokázat totožnost všech účastníků dopravní nehody a údaje o vozidlech, které měly účast na dopravní nehodě. Dále je nutné sepsat a podepsat společný záznam o dopravní nehodě, který musí obsahovat zejména identifikaci místa a času dopravní nehody, jejích účastníků a vozidel, její příčiny, průběhu a následků. Doporučujeme také místo nehody a veškerá poškození majetku řádně fotograficky zdokumentovat. Pokud Vám nehodou vznikla zdravotní újma, je nutné obrátit se neprodleně na lékaře, aby Vás vyšetřil a sepsal lékařskou zprávu.
Za zastupování při vymáhání odškodnění z dopravní nehody nám nebudete platit žádnou zálohu na naši odměnu či náklady. Odměnu nám platíte pouze v případě, že budeme ve věci úspěšní a vymůžeme pro Vás nějaké odškodnění. V takovém případě nám přísluší podíl na přiznaném odškodnění, které Vám bude zaplaceno. Výše tohoto podílu se pohybuje mezi 15 až 25 %. Současně nám přísluší náhrada nákladů řízení hrazená pojišťovnou. Kromě těchto částek nám již neplatíte nic jiného. Navíc soudní řízení ve věci vymáhání odškodnění z dopravní nehody je osvobozené od soudního poplatku.
Nicméně je třeba myslet na skutečnost, že pokud dojde k neúspěšnému soudnímu vymáhání odškodnění, může Vám vzniknout povinnost zaplatit náhradu nákladů řízení protistraně. Ani v tomto případě však nic neplatíte naší kanceláři s výjimkou případů, pokud byste nám zamlčeli nějaké relevantní okolnosti.
Povinné ručení je forma pojištění, která je v České republice povinná pro všechny majitele motorových vozidel. Jeho hlavním účelem je krytí škod způsobených třetím osobám při provozu vozidla. Povinné ručení zahrnuje škody jak na majetku, tak i újmu na zdraví.
V případě dopravní nehody povinné ručení umožňuje poškozenému požadovat odškodnění za způsobené škody přímo od pojišťovny, u které má viník dopravní nehody uzavřeno toto pojištění (tj. povinné ručení). Pokud je při nehodě někdo zraněn nebo pokud dojde k poškození majetku, nemusí poškozený čekat na výsledek soudního řízení proti viníkovi, ale může se se svým nárokem obrátit přímo na pojišťovnu. Pojišťovna následně posuzuje oprávněnost nároku a na základě předložených důkazů a dokumentace rozhoduje o výši kompenzace.
Tento systém poskytuje jistotu, že škody způsobené třetím osobám budou řádně a efektivně kompenzovány, a to i v případě, že by viník sám o sobě neměl dostatečné finanční prostředky na pokrytí škod. Povinné ručení tak chrání jak poškozené, tak i majitele vozidel před finančními dopady nehod, které by jinak mohli nést sami.
Pokud je možné identifikovat osobu, která nehodu způsobila, můžete požadovat odškodnění za způsobené škody vůči viníkovi dopravní nehody. Druhou možností je domáhat se škody přímo vůči pojišťovně viníka z takzvaného povinného ručení, které kryje škody způsobené třetím osobám při provozu vozidla. Uplatnění odškodnění u pojišťovny má tu výhodu, že v případě úspěchu Vám vznikne nárok vůči pojišťovně, která je solventní a máte tedy jistotu, že Vám bude odškodnění vyplaceno. To samé bohužel nemusí platit v případě, že se budete odškodnění domáhat vůči viníkovi fyzické osobě. V případě, že je viník neznámý nebo není pojištěný, lze se odškodnění při splnění podmínek podle zákona domáhat vůči České kanceláři pojistitelů, která odškodnění poskytuje z garančního fondu. Naše kancelář se primárně domáhá odškodnění vůči pojišťovně viníka.
Pro úspěšné vymáhání odškodnění po dopravní nehodě je zásadní mít připravené především následující dokumenty:
- Policejní protokol(y): Oficiální dokumentace od policie, která byla na místě nehody, je základním dokumentem prokazujícím okolnosti nehody. Pokud se nehoda neohlašuje policii, je vhodné mít alespoň vyplněny společný záznam o dopravní nehodě, který bude podepsaný všemi účastníky dopravní nehody.
- Fotografie: Snímky místa nehody, poškození vozidel či způsobených poranění.
- Lékařské zprávy a faktury: Dokumentace ohledně zranění, léčbě a nákladů na léčbu.
- Doklady o příjmech: Pokud žádáte o kompenzaci za ztrátu příjmů v důsledku nehody, budete potřebovat doklady, které prokáží Vaše běžné příjmy a jak byly ovlivněny zraněním.
- Odhad nákladů na opravy: V případě poškození vozidla nebo jiného majetku je potřeba předložit odhad od odborníka, který specifikuje náklady na opravy nebo na nákup nového majetku.
- Svědecké výpovědi: Výpovědi svědků nehody mohou podpořit Vaše tvrzení o tom, jak se nehoda stala a kdo je viník.
- Komunikace s pojišťovnou: Záznamy o veškeré předchozí komunikaci ohledně škody, včetně prvního oznámení škody.
Pokud máte výše uvedené dokumenty k dispozici, zvyšujete tím pravděpodobnost, že Vaše nároky budou pojišťovnou uznány a vyřízeny k Vaší spokojenosti.
Doba potřebná k získání peněz jako odškodnění po dopravní nehodě se může výrazně lišit v závislosti na několika faktorech. Zde jsou klíčové aspekty, které ovlivňují délku tohoto procesu:
- Složitost případu: Jednoduché případy s jasnými okolnostmi a bez sporu o vinu mohou být vyřešeny rychleji. Komplexní případy, kde je třeba vyřešit právní nejasnosti nebo kde došlo k vážným zraněním, mohou vyžadovat delší dobu.
- Připravenost dokumentace: Rychlost, s jakou dokážete shromáždit a předložit všechny potřebné dokumenty pojišťovně, včetně policejních zpráv, lékařských záznamů a důkazů o škodě, může výrazně zkrátit čas potřebný k vyřízení Vašeho nároku.
- Postupy pojišťovny: Každá pojišťovna má vlastní interní procesy pro vyřizování pojistných událostí. Některé pojišťovny mohou vyřídit nároky rychleji než jiné, v závislosti na jejich efektivitě a množství pojistných událostí, které řeší.
- Případné spory: Pokud vzniknou spory ohledně výše nároku nebo příčin nehody, bude nutné v takových případech zahájit soudní spor. Tím se pochopitelně prodlouží i doba vyřízení.
Délka trvání odškodnění se tedy pohybuje v řádech týdnů a měsíců. Pokud je potřeba zahájit soudní řízení, může tento proces trvat bohužel i déle. Pro urychlení procesu je doporučeno konzultovat situaci s advokátem, který se specializuje na dopravní nehody.
Pokud Vám bude způsobena dopravní nehoda, mohou Vám vzniknout škody na majetku (zejména na vozidle) nebo újma na zdraví. Při škodě na majetku se můžete domáhat její náhrady (např. náklady na vypůjčení náhradního vozu) a současně i ušlého zisku. Při újmě na zdraví se můžete v závislosti na konkrétních okolnostech případu domáhat následujících nároků:
- náhrada za ztrátu na výdělku nebo na důchodu
- náklady léčení a náklady pohřbu
- náklady na výživu pozůstalým
- bolestné
- ztížení společenského uplatnění
- další nemajetkové újmy
- odčinění duševních útrap ve prospěch osob blízkých.
Odškodnění můžete řešit sám nebo se nechat zastoupit advokátní kanceláři. V obou případech bude třeba odškodnění řešit primárně s viníkem a jeho pojišťovnou. Pokud je viník nehody neznámý nebo není pojištěný, je možné se za podmínek stanovených zákonem obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která odškodnění poskytuje z garančního fondu. V některých případech bude nutné případ řešit i s policií. V případě sporu nezbývá než se obrátit na soudy. Pokud se necháte zastoupit advokátní kanceláří, tak ta se postará o veškeré právní záležitosti, vyjednávání s pojišťovnami a případné soudní spory. To je vhodné zejména v komplikovanějších případech, kde je třeba odborných znalostí a zkušeností.
Při vymáhání pohledávek z titulu odškodnění dopravní nehody Vás bude zastupovat advokátní kancelář K2 Legal s.r.o.
Zastupování advokátní kanceláří, která se zabývá touto oblastí, pro Vás přináší několik výhod. První výhodou jsou odborné znalosti advokátů, mezi které patří především dokonalá znalost aktuální právní úpravy, judikatury a rozpoznání všech nároků, kterých se můžete domáhat. Další výhodou jsou zkušenosti s vyjednáváním ohledně Vašich nároků. Zastoupení advokátní kanceláří tedy zvyšuje šanci na to, že dosáhnete na odškodnění v maximální možné výši. Advokátní kancelář za Vás dále může převzít veškerou komunikaci s pojišťovnou, viníkem či s policejním orgánem. Tím Vám současně uleví od stresu, který bývá někdy spojen s účastí na soudním řízení po traumatizující nehodě. Advokátní kancelář se tedy může o vše postarat a Vy se tak můžete soustředit na zotavení po dopravní nehodě.
Nejprve je nutné přiblížit rozdíl mezi lehkým a vážným zraněním. Lehká zranění, která zahrnují např. modřiny nebo menší řezné rány, obvykle nevyžadují rozsáhlou léčbu a tolik neomezují člověka v běžném životě. Na druhé straně, vážná zranění, jako jsou zlomeniny, vážná poškození zdraví nebo trvalé postižení, vyžadují komplexní léčbu a často dlouhodobou rehabilitaci a značně či trvale omezují člověka v běžném životě.
S charakterem zranění souvisí i rozsah potřebné dokumentace. U lehkých zranění postačí základní lékařské zprávy a doklady o léčbě, zatímco vážná zranění vyžadují detailní lékařské a rehabilitační záznamy a často i odborné posudky.
Nároky na odškodnění se liší podle závažnosti zranění. U lehčích zranění jsou nároky obvykle nižší a zahrnují především kompenzaci za léčbu, nižší bolestné a případně omezenou ztrátu výdělku. V případě vážných zranění je možné se domáhat kompenzace zejména za dlouhodobou péči, ztráty budoucího výdělku, bolestné ve vyšších částkách a ztížení společenského uplatnění.
Pokud se nepodaří zjistit, jaká osoba je povinna nahradit vzniklou škodu či újmu, lze se za podmínek daných zákonem obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která odškodnění poskytuje z garančního fondu, a to za předpokladu, že tato škoda přesáhla 10.000 Kč a jestliže v důsledku téže škodné události vznikla poškozenému těžká újma na zdraví, újma na zdraví trvalého charakteru, která ztěžuje společenské uplatnění, nebo újma vzniklá usmrcením.
V takovém případě je nejprve vhodné požádat pojišťovnu o přezkoumání jejích závěrů a současně se zkusit vypořádat s argumentací pojišťovny a poukázat tak na nesprávnost jejích závěrů. Pokud je to možné, je rovněž vhodné na podporu svých tvrzení doplnit dokumentaci předloženou pojišťovně.
Pokud je to možné, je rovněž vhodné na podporu svých tvrzení doplnit dokumentaci, která již byla předložena pojišťovně, o další podklady.
Jedná se o velice komplikovanou otázku. Základem je mít všechny doklady ohledně nákladů vyložených za účelem odstranění škody či újmy (náklady na opravu vozidla, léčení, doklady ohledně snížení příjmů apod.) a tyto konfrontovat s nabízenou částkou. Nabízí se rovněž možnost vypracování znaleckého posudku ke stanovení výše škody či újmy. Dále je možné porovnat výši nabízeného odškodnění s výší odškodněních poskytnutých v obdobných případech. Ověřit adekvátnost nabízené částky od pojišťovny lze rovněž také prostřednictvím konzultace s advokátní kanceláří, která má v dané oblasti zkušenosti. V tomto směru Vám můžeme nabídnout služby naší kanceláře.
Co se stalo?
Rychlý rozcestník dle jasných a specifických scénářů. Pojďme společně zajistit, že se k vám dostanou prostředky, na které máte nárok.
Lehké zranění
Trvalé následky
Úmrtí
Jste v dobrých rukou
Více než cokoliv, jsme hlavně lidi. Stejně jako vy, řešíme na denní bázi problémy. Některé z nich lze plně vyřešit online. Jako například odškodnění.
Naši advokáti pomáhají v právním světě již přes 10 let a výrazná většina klientů s námi řeší více než jeden případ. Veškeré případy, na kterých děláme, řešíme jako vlastní.
Díky tomu máme dlouhodobě v rámci vymáhání vysokou úspěšnost.
Online odškodnění, kdykoliv a kdekoliv.
Získejte spravedlivé odškodnění za dopravní nehodu
Jste přímo vy nebo někdo ve vašem okolí obětí dopravní nehody a potřebujete právní pomoc při vymáhání odškodnění? Nabízíme odborné poradenství a zastoupení, abyste získali spravedlivé odškodnění rychle a efektivně.
Konzultace zdarma
Zanechte nám své kontaktní údaje a my vás kontaktujeme, jakmile to bude možné.
Zakládáme si na jednoduchosti a srozumitelnosti
Postup při vymáhání odškodnění
V případě dopravní nehody je důležité vědět, jak správně postupovat při vymáhání odškodnění.
01. Dokumentace nehody
02. Oznámení škody pojišťovně
03. Jednání s pojišťovnou
04. Právní pomoc při soudním vymáhání
Co o nás říkají naši klienti
Díky dlouhodobé spolupráci s týmem K2 Legal jsme vyřešili nespočet právních situací. Vždy jsme byli v obraze, věděli, co se děje, a díky jejich pečlivosti a schopnosti dotahovat věci do konce nemáme důvod měnit partnera. (Freelo.cz)