Skip to content Skip to footer

Kdo platí odškodnění z dopravní nehody a jaký je postup při uplatnění nároků? 

Dopravní nehody jsou bohužel každodenní realitou a potýkat se s nimi může každý. Ne vždy je ale situace přehledná a často dochází ke zmatkům ohledně úhrady vzniklé škody. Proto vám v tomto článku popíšeme, kdo má v jakých případech zodpovědnost za nehodu a po kom tedy vymáhat náhradu.

Povinné ručení 

Základním prvkem, který zajišťuje odškodnění při dopravních nehodách, je povinné ručení. To je v České republice povinné pro všechny majitele motorových vozidel. Výhodou je, že umožňuje poškozenému požadovat odškodnění za způsobené škody přímo od pojišťovny. Další dobrou zprávou je, že se vztahuje nejen na pokrytí škody na majetku, ale také na zdraví. Pojišťovna následně prošetřuje oprávněnost vašeho nároku a na základě předložené dokumentace rozhodne i o výši odškodnění. Tento systém poskytuje jistotu, že škody způsobené třetím osobám budou řádně a efektivně kompenzovány, a to i v případě, že by viník sám o sobě neměl dostatečné finanční prostředky na pokrytí škod.

Kdo hradí škody? 

  1. Jasný viník nehody: Pokud je viník nehody jednoznačně určen, lze požadovat náhradu vzniklé újmy přímo po něm, nebo po jeho pojišťovně, která uhradí odškodnění z povinného ručení. Výhodou nárokování u pojišťovny je to, že vám v případě úspěchu vzniká nárok přímo vůči ní, čímž máte jistotu, že vaše odškodnění bude skutečně vyplaceno. I naše advokátní kancelář se tak primárně zabývá vymáháním odškodnění na pojišťovně viníka. 
  2. Nejasný viník: Pokud se na nehodě podílelo více osob a není možné jednoznačně určit viníka nehody, může dojít k soudnímu sporu, který určí míru zavinění jednotlivých účastníků nehody. Následně mohou být škody hrazeny z povinného ručení více účastníků nehody, a to právě podle míry jejich zavinění.  
  3. Nehoda s nepojištěným vozidlem: Pokud je do nehody zapojeno nepojištěné vozidlo, odškodnění může být hrazeno z garančního fondu České kanceláře pojistitelů, pokud se na ni obrátíte a splníte přitom zákonné podmínky. Tento fond tak slouží k ochraně obětí nehod způsobených nepojištěnými vozidly. 
  4. Neznámý viník: Může se také stát, že viník od nehody ujede. V případě, že nelze viníka dopravní nehody identifikovat, hradí se odškodnění z garančního fondu České kanceláře pojistitelů stejně jako v předchozím bodě. 
  5. Havarijní pojištění: Pokud máte sjednáno havarijní pojištění jakožto doplňkovou pojišťovací službu, můžete čerpat za určitých podmínek i náhradu z tohoto pojištění. Havarijní pojištění kryje škody na vlastním vozidle bez ohledu na to, kdo nehodu způsobil.
Postup při uplatňování nároků 
  1. Nahlášení nehody: Prvním krokem je nahlášení nehody na policii, zejména pokud došlo ke škodě zřejmě převyšující 100.000 Kč, došlo ke zranění či usmrcení osoby nebo došlo k poškození pozemní komunikace. Pokud se ale nejedná o tak závažnou nehodu, stačí prokázat totožnost všech zúčastněných a sepsat společný záznam o dopravní nehodě, který musí obsahovat identifikaci místa a času dopravní nehody, jejích účastníků a vozidel, její příčiny, průběhu a následků. Tento záznam o dopravní nehodě je nutné následně společně podepsat. Dále je potřeba nehodu důkladně fotograficky zdokumentovat. Pokud vám při nehodě vznikla zdravotní újma, je nutné obrátit se neprodleně na lékaře, aby vás vyšetřil a sepsal lékařskou zprávu.
  2. Oznámení pojišťovně: Následně se obraťte na příslušnou pojišťovnu a předejte jí podklady, které přehledně naleznete na našem seznamu dokladů potřebných pro úspěšné vymáhání odškodnění.
  3. Jednání s pojišťovnou: Po předání dokumentace je nutné podstoupit jednání s pojišťovnou o vyčíslení a vyplacení pojistného plnění. Může se z toho vyvinout ale celkem zdlouhavý a náročný proces. Proto se o výše uvedené často starají advokátní kanceláře. 
  4. Soudní cesta: Pokud nelze dosáhnout odškodnění od pojišťovny či jeho vyplacení není dostatečné, je třeba vymáhat nárok soudně. Nejprve se však zasílá tzv. předžalobní výzva povinné osobě k odškodnění. Pokud osoba i přes výzvu odškodnění neposkytne či jej poskytne v nedostatečné výši, nezbývá než podat žalobu k příslušnému soudu a domáhat se odškodnění soudní cestou.

Z jednání s pojišťovnou se může vyvinout celkem zdlouhavý a náročný proces. Proto se o výše uvedené starají advokátní kanceláře.

Závěr

Odškodnění při dopravních nehodách je zajištěno především díky povinnému ručení, které kryje škody způsobené třetím osobám. Je důležité vědět, jak postupovat při uplatňování nároků a kde hledat pomoc, pokud dojde ke sporu s pojišťovnou. Důkladná dokumentace nehody a komunikace s pojišťovnou jsou klíčové kroky k úspěšnému vyřízení odškodnění, se kterým vám v případě vašeho zájmu rádi pomůžeme. Pro více informací o našich službách a o možnostech, jak získat spravedlivé odškodění, navštivte naši stránku Online odškodění.

Mohlo by vás také zajímat:

Napsat komentář